ERASMUS+

Adepci fotografii z Chemika w gronie laureatów konkursu fotograficznego

Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Moja Europa” zorganizowany przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Bydgoszczy i skierowany do uczniów bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych. Oceniając nadesłane prace komisja konkursowa zwracała uwagę na subiektywne spojrzenie autorów zdjęć na współczesną Europę oraz ich wrażliwość na piękno otaczającego ich świata.

Nagrodę główną –  udział w sesji fotograficznej FR Studio w roli asystenta fotografa  – otrzymał Marcin Mielcarek za entuzjazm i radość w ujęciu tematu oraz pochwałę zbiorowego odkrywania nieznanego kawałka Europy z mapą w ręku.

Marcin_Mielcarek_W_Pogonia_za_Europą._nr.1

„W pogoni za Europą” – Marcin Mielcarek

Ze względu na wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac wyróżniono trzy osoby, które również wezmą udział w profesjonalnej sesji. W gronie docenionych przez komisję znalazły się: Małgorzata Orechwo za refleksyjność, energię i otwartość, Jagoda Olejniczak za siłę komunikacji oraz dynamiczne ujęcie przestrzeni oraz Ewelina Jaszewska za odwagę nawiązywania przyjaznych relacji z obcokrajowcami podczas wykonywania portretów.

Wręczenie nagród odbyło się w dniu 30 maja 2016 roku w siedzibie szkoły

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Marcin_Mielcarek_Wolność_nr.2

Screen-Shot-2015-12-30-at-14.15.56

___

 

Relacja z pobytu na stażu w Dreźnie

Dotarliśmy do Drezna około godziny 18.00 Były problemy z Internetem, więc nie przesłaliśmy wiadomości od razu. Wczoraj była okazja do zwiedzenia miasta. Wybraliśmy się miedzy innymi do pałacu Zwinger-rezydencji książąt saskich. Dzisiaj natomiast rozpoczęliśmy zaplanowane zajęciach w laboratorium. Przeprowadzaliśmy badania barwników spektrofotometrem UV/VIS, a także przeprowadziliśmy chromatografię cienkowarstwową. Jest tu także z nami grupa Polaków z Jarosławia, z którymi będziemy mieć wspólne zajęcia w tym tygodniu. Zajęcia przebiegają dobrze, wydaje mi się że nie mamy dużego problemu z językiem angielskim, jeżeli coś jest niezrozumiałe nasz Opiekun zawsze pomoże.

Jakub

PICT1077.JPG IMG_8510

Screen-Shot-2015-12-30-at-14.15.56

___

 

Analitycy już w drodze do Drezna…

20160515_115130

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik analityk wyruszyli dzisiaj do Drezna.

W jednostce szkoleniowej Sächsische Bildungsgesellschaft für Umweltschutz und Chemieberufe  Dresden  będą realizować staż zawodowy, w ramach realizacji programu Erasmus+.

Stażyści będą poszerzać wiedzę i rozwijać umiejętności z zakresu badań wody metodami tradycyjnymi i instrumentalnymi. W trakcie realizacji zajęć zawodowych będą doskonalić język angielski zawodowy, a w czasie wolnym zwiedzać Drezno.

Screen-Shot-2015-12-30-at-14.15.56

___

Wystawa fotograficzna i warsztaty w Bibliotece w Barcinie

W środę 30 marca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się wernisaż prac uczniów Zespołu Szkół Chemicznych. Na wystawie zostały zaprezentowane prace  wykonane podczas pobytu uczniów na stażu zawodowym w Granadzie, w ramach projektu Erasmus+. Założenia projektu zostały przedstawione uczestnikom przez jego Koordynatora-Ewę Sikorę.

W ramach współpracy szkoły z biblioteką,  po wernisażu odbyły się warsztaty fotograficzne z zakresu podstaw fotografii i kompozycji obrazu . Było to pierwsze spotkanie w cyklu „Projekt fotografia” prowadzone przez nauczyciela przedmiotów fototechnicznych Krzysztofa Piaseckiego. Podczas kolejnych spotkań przewidziane są warsztaty fotograficzne z zakresu fotografii architektury i fotografii portretowej oraz cyfrowej obróbki i przetwarzania obrazu cyfrowego.

Link do filmu:
http://www.tvlbarcin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=72:zatrzymane-w-kadrze&catid=25&Itemid=162

DSC_0388

 Screen-Shot-2015-12-30-at-14.15.56

Porozumienie o Programie Zajęć podpisane…

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik analityk przygotowują się do wyjazdu na staż zawodowy w ramach realizacji programu Erasmus+.

W poniedziałek, 11 kwietnia 2016 roku, uczestnicy wymiany podpisali umowę Porozumienie o Programie Zajęć. Dokument ten musi być uprzednio  zaakceptowany przez Beneficjenta czyli ucznia, organizację wysyłającą i przyjmującą. Umowa opisuje planowane wyniki kształcenia za granicą oraz formalne zasady uznawania wyników. Dołączona do umowy Karta Jakości Mobilności zawiera prawa i obowiązki stażystów, organizacji wysyłającej i przyjmującej.

Podpisanie Porozumienia o Programie Zajęć uprawnia stażystów do otrzymania dotacji w celu wsparcia ich w okresie stażu za granicą.

obr

Screen-Shot-2015-12-30-at-14.15.56

 ______

 

Wystawa zdjęć z Erasmusa w Żnińskim Domu Kultury

 

Screen Shot 2016-03-21 at 09.04.51

Wystawa, będąca fotograficznym zapisem przeżyć uczestników projektu „Praktycznie umiem wszystko” realizowanego w ramach programu Erasmus+, zagościła w marcu w Żnińskim Domu Kultury.

Dzięki programowi ERASMUS+ młodzież wyjechała na zagraniczne praktyki zawodowe, które realizowane były w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Młodzi ludzie świetnie poradzili sobie z wykonaniem zadań zawodowych, znacznie poszerzając swoje kompetencje. Zdobyli także niesamowite doświadczenia kulturowe oraz udoskonalili swoje umiejętności językowe.  Ich nowe umiejętności zostały opisane w dokumentach Europass Mobilność, potwierdzających zdobycie przez stażystów kwalifikacji zawodowych poza granicami kraju i stanowiących ciekawy element przyszłego CV uczestników programu.

Piękne zdjęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem odwiedzających Żniński Dom Kultury.

______

W maju będziemy w Dreźnie…

 

Screen Shot 2016-03-21 at 08.58.30

Kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół Chemicznych przygotowuje się do wyjazdu na staż w ramach projektu „Praktycznie umiem wszystko” realizowanego w programie Erasmus+.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik analityk będą odbywać praktyki w jednostce szkoleniowej Sächsische Bildungsgesellschaft für Umweltschutz und Chemieberufe Dresden w Dreźnie.

Pod opieką wykwalifikowanej kadry, w  profesjonalnych laboratoriach Stażyści będą poszerzać wiedzę i rozwijać umiejętności z zakresu badań wody metodami tradycyjnymi i instrumentalnymi. W trakcie realizacji zajęć zawodowych będą doskonalić język angielski zawodowy, a w czasie wolnym zwiedzać Drezno.

Drezno nazywano niegdyś „barokową Florencją” i uważano za najpiękniejsze miasto Niemiec. Znajduje się tam wiele cennych zabytków, muzeów, budowli z ciekawą historią. Malowniczą rzekę Łabę przecinają liczne mosty. Drezno to też centrum Saksońskiego Szlaku Winnego. Czas wolny Stażystów będzie więc z pewnością wypełniony po brzegi.

Życzymy powodzenia w przygotowaniach do wyjazdu i już czekamy na relacje.

______

Erasmus+  w perspektywie

Screen Shot 2016-01-31 at 22.09.14

2 lutego 2016 roku mija termin składania wniosków w programie Erasmus+ 2016, w sektorze Kształcenie i szkolenie zawodowe. Zespół Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza złożył wniosek

„Mobilności zawodowe – ku lepszej przyszłości” w ramach akcji 1: Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora kształcenie i szkolenie zawodowe. W złożonym projekcie zakładamy realizację praktyk zawodowych uczniów Zespołu Szkół Chemicznych w krajach Unii Europejskiej- Niemczech i Hiszpanii.

Termin ogłoszenia wyników konkursu przewidziany jest na koniec maja 2016 roku.

______

Screen Shot 2015-12-30 at 14.15.56

8 stycznia 2016 r. nasza szkoła była gospodarzem Forum Wymiany Doświadczeń „Moja przygoda z Erasmusem+”. Głównymi bohaterami tego wydarzenia byli uczniowie z trzech bydgoskich placówek ponadgimnazjalnych realizujących program ERASMUS+, czyli naszej szkoły, Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.  Spotkanie objęte podwójnym patronatem – Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Urzędu Miasta Bydgoszczy i warszawskiej Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, reprezentanci uczelni wyższych miasta Bydgoszczy, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, pracodawcy i rodzice.

Uczniowie wszystkich trzech placówek z pasją opowiedzieli o swoich przygodach związanych z uczestnictwem w programie, a następnie wzięli udział w warsztatach, podczas których wcielili się w trzy różne role: osoby przekonującej niezdecydowanych kolegów do udziału w programie,  aplikującej o pracę oraz ambasadora programu Erasmus+ występującego w telewizji śniadaniowej.  Młodzi ludzie świetnie poradzili sobie z zadaniami warsztatowymi opowiadając o licznych rezultatach projektów, w których brali udział, znacznie wykraczając poza najbardziej oczywiste aspekty zawodowe, językowe czy kulturowe.

Ważnym momentem spotkania było wręczenie przez panią Jolantę Metkowską, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty dokumentów Europass Mobilność, potwierdzających zdobycie przez stażystów kwalifikacji zawodowych poza granicami kraju i stanowiących ciekawy element przyszłego CV uczestników programu.

Screen Shot 2016-01-10 at 16.02.28

______

Screen Shot 2015-12-30 at 14.15.56

W dniu 8 stycznia 2016 r. w Zespole Szkół Chemicznych odbędzie się spotkanie bydgoskich placówek ponadgimnazjalnych realizujących program ERASMUS+  Akcja KA1 – kształcenie i szkolenie zawodowe.  W spotkaniu będą uczestniczyć przedstawiciele:

– Zespołu Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina,
– Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego,
– Zespołu Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza.

Celem spotkania pod nazwą Forum Wymiany Doświadczeń „Moja przygoda z Erasmusem+” – oprócz tytułowej wymiany doświadczeń – jest:

– upowszechnianie rezultatów projektów,
– promowanie planowanych działań.

O swoich przygodach związanych z uczestnictwem w programie opowiedzą uczniowie naszej szkoły, Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy.W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Urzędu Miasta Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty, uczelni wyższych miasta Bydgoszczy, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, pracodawcy i rodzice.Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Prezydent Miasta Bydgoszczy Pan Rafał Bruski oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Partnerem wspierającym przedsięwzięcie jest Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy.

Screen Shot 2015-12-30 at 14.17.23

______

W dniu 21października 2015 roku w auli Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy odbyło się uroczyste wręczenie dokumentów Europass – Mobilność. Otrzymała je kolejna grupa uczniów, którzy odbyli staże zawodowe w krajach Unii Europejskiej w ramach projektu realizowanego z programu Erasmus + ,  sektor :  „Kształcenie i szkolenia zawodowe – Akcja 1. Mobilność edukacyjna uczniów”.
Koordynator Projektu  – Ewa Sikora przedstawiła uczestnikom spotkania informacje  dotyczące realizacji projektu.  Uczniowie podczas stażu zdobywali wiedzę i umiejętności zawodowe, a także doskonalili posługiwanie się językiem angielskim. Uczestnicząc w wycieczkach mieli możliwość poznania kultury i obyczajów Andaluzji.

Screen Shot 2015-10-23 at 15.55.45

W stażu uczestniczyło 18 uczniów kształcących się w zawodach technik obsługi turystycznej,  fototechnik oraz technik cyfrowych procesów graficznych. Uczniowie przedstawili prezentację dotyczącą wyjazdu i pobytu  stażystów w Granadzie w maju 2015 roku. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę prac fotograficznych wykonanych przez stażystów w Granadzie w Hiszpanii.

Screen Shot 2015-10-23 at 15.56.28

 W uroczystym wręczeniu Europassów uczestniczyli: Lucyna Brodziak – Dyrektor  Szkoły, Ewa Sikora –Koordynator projektu oraz nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół Chemicznych .

Dokumenty Europass-Mobilność niebawem otrzyma kolejna grupa – tym razem uczennice Technikum  Obsługi Turystycznej, który odbyły dwutygodniowy staż zawodowy we Włoszech we wrześniu 2015 roku.

Screen Shot 2015-10-23 at 15.56.35

______

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W CENTRUM EDUKACJI I PRACY MŁODZIEŻY W  BYDGOSZCZY
DSC_0011

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy 25 września 2015 r. zachęcało młode osoby do zdobywania wiedzy, poszerzenia umiejętności oraz pozyskiwania doświadczeń w oparciu o możliwości stwarzane przez członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

Organizatorzy zaprosili uczniów naszej szkoły z drugiej i trzeciej klasy Technikum Obsługi Turystycznej na spotkanie z EVS Marią Roson Ordoyo z Hiszpanii – wolontariuszką współpracującą z CEiPM w Bydgoszczy. W trakcie wydarzenia operowano trzema językami: polskim, angielskim oraz hiszpańskim. Wolontariuszka OHP Bydgoszcz w wystąpieniu „Hablame, Porozmawiaj ze mną, Talk to me” opowiedziała o swoim kraju, a następnie o dotychczasowej realizacji projektu „EVS for everybody” (Erasmus+). W trakcie dyskusji z młodzieżą – prowadzoną w języku angielskim – opowiedziała o pierwszych doświadczeniach podczas aktualnej pracy wolontariackiej w Bydgoszczy oraz różnicach kulturowych, jakie wzbudzają jej szczególne zainteresowanie.

W drugiej części spotkania specjalista ds. programów CEiPM Bydgoszcz Marzena Mierzwińska przedstawiła młodzieży informacje o Europejskiej Ścieżce Kształcenia. Zachęciła do realizacji projektów gwarantujących uzyskanie lepszych kompetencji społeczno-kulturowych lub doświadczenia zawodowego. Jednym z trwałych rezultatów działań tego typu jest Europass Mobility, dokument wzmacniający CV współczesnego młodego Europejczyka. Specjalistka przeprowadziła ćwiczenia aktywizujące, zwiększające samoocenę oraz sprawdzające umiejętność kreatywnego działania w zespole.

W bloku „My first job with EURES” pośrednik pracy MBP Bydgoszcz Anetta Kokoszewska zaprezentowała strony internetowe: ECAM, EURES, EUROPASS. Udzieliła informacji o pierwszej pracy poza krajem, w jaki sposób poprawnie zarejestrować się na portalach oraz bezpiecznie przygotować się do wyjazdu za granicę.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac fotograficznych wykonanych w Granadzie w Hiszpanii przez uczniów naszej szkoły w ramach projektu „Praktycznie umiem wszystko”. O realnych zyskach z udziału w wyjeździe opowiedziały w języku angielskim Angelika Kasperek, Małgorzata Orechwo, Dominika Kaczyńska oraz Oliwia Skwarek.
Screen Shot 2015-10-13 at 09.10.32
____

 

 

Staż w Padwie zakończony
zdj1

Uczennice Technikum Obsługi Turystycznej zakończyły 2-tygodniowy pobyt na stażu w Padwie. Poniżej zamieszczamy ich relacje związane z miejscami pracy

Małgorzata 

Odbywałam praktyki w Musei Civici agli Eremitani, jest to jedno z najbardziej znanych muzeów w Padwie, jak i we Włoszech. Jego najważniejszą atrakcją jest Kaplica Scrovegni, dekorowana malowidłami Giotta. Wiele osób twierdzi, że jest to jego najwybitniejsze osiągnięcie i podzielam ich zdanie, ponieważ ta kaplica to prawdziwe arcydzieło. Muzeum jednak nie składa się z samej kaplicy, posiada też część archeologiczną, która znajduje się na parterze. Wystawa obejmuje różne zabytki znalezione przy wykopaliskach np. dawne tablice nagrobkowe, naczynia, biżuteria, itp., jak i dary od rodzin dla miasta. W muzeum znajduje się też  sala multimedialna, gdzie można obejrzeć krótki film dotyczący Giotta, a dzięki nowoczesnej technologii możemy oglądać kaplicę z bliska, np. wybrać sobie któryś fresk i przyjrzeć się mu dokładnie. Na piętrze zgromadzono około 3000 obrazów. Na zwiedzenie całego muzeum trzeba poświęcić około 2 godzin, jest to dosyć spory obiekt i wart odwiedzenia.

1

Natalia 

Moim miejscem praktyk był hotel w Montegrotto, w dzielnicy, którą można by nazwać ”włoskim Ciechocinkiem”. Hotel ten należy do grupy hoteli, które posiadają wody termalne. Jest to miejsce bogate w różne usługi – od noclegowych i gastronomicznych po SPA & Wellness, baseny czy masaże. Oprócz wymienionych wcześniej usług hotel organizuje również różnego rodzaju konferencje i zjazdy np. dla naukowców. Ze względu na specyfikę tego miejsca najczęściej przyjeżdżającymi turystami są osoby starsze pochodzące z Włoch i Niemiec. Moim stanowiskiem pracy była recepcja, w której zwykle znajdowały się ze mną 2 lub 3 inne recepcjonistki. Głównym zadaniem była obsługa gości poprzez meldowanie i wydawanie kluczy do pokojów. Miałam również inne zajęcia, takie jak segregowanie dokumentów i paragonów oraz rachunków za dodatkowe usługi hotelowe, wysyłanie maili do klientów, przepisywanie i tłumaczenie dziennego menu. Uczyłam się obsługiwać maszyny i urządzenia biurowe oraz programy komputerowe, z których korzystają pracownicy hotelu. Przede wszystkim mogłam doskonalić umiejętność posługiwania się językiem angielskim, ale także włoskim i niemieckim. Ogólnie rzecz ujmując praktyki odbywały się w miłym towarzystwie, wszyscy starali się mi pomagać. Dzięki tym praktykom poznałam zasady funkcjonowania hotelu od podszewki i myślę, że było to dla mnie ogromne doświadczenie i wyzwanie.

zdjęcie 1

Dominika 

Razem z Patrycją odbyłyśmy praktyki w hotelu*** m14 w Padwie. Hotel powstał w 2011 roku i jest usytuowany się w centrum miasta, niedaleko Prato della Valle, jednego z największych rynków w Europie. 350 metrów od hotelu znajduje się bardzo znana Bazylika św. Antoniego. Hotel dysponuje pokojami jednoosobowymi, dwuosobowymi oraz apartamentami trzyosobowymi. Jest ich 80. Pokoje wyposażone są w łazienkę z prysznicem, suszarkę do włosów, radio, telewizor, telefon, mini bar oraz darmowe Wi-Fi. Wszystkie pokoje urządzone są w stonowanych kolorach i w bardzo prostym stylu. Hotel posiada również „Breakfast room”, bar, wypożyczalnię rowerów oraz parking dla gości.

Gośćmi hotelowymi zazwyczaj są turyści indywidualni (pary, rodziny z dziećmi) oraz grupy.zdj2

Patrycja w pierwszym tygodniu praktyk była na „breakfast room’ie”, a ja pracowałam w recepcji, gdzie nauczyłam się korzystać z systemu rezerwacyjnego. Kodowałam również karty do pokoi, wypełniałam listy gości, potwierdzałam rezerwację miejsc noclegowych i parkingowych. Patrycja w tym czasie pomagała w pracach porządkowych podczas śniadań oraz obsługiwała gości. W drugim tygodniu zamieniłyśmy się miejscami.

Jesteśmy bardzo zadowolone z miejsca praktyk, nasi współpracownicy byli przesympatyczni, i pochodzili z różnych zakątków świata.. :)

zdj3

____

Kolejne staże w ramach projektu Erasmus +

img

Już niebawem – 20 września 2015 roku grupa uczennic klasy trzeciej kształcących się w zawodzie technik obsługi turystycznej wyjedzie na staż zawodowy do Padwy we Włoszech, w ramach programu Erasmus+. Realizacja projektu „Praktycznie umiem wszystko” rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku. Do tej pory w ramach czterech mobilności staże odbyło 28 uczniów reprezentujących zawody: technik analityk, technik cyfrowych procesów graficznych, fototechnik oraz technik obsługi turystycznej.

Organizacją przyjmującą nasze stażystki w Padwie jest Istituto di Istruzione Superiore Pietro Scalcerle.

W trakcie pobytu uczestniczki projektu będą realizowały program praktyk zawodowych opracowany we współpracy z Organizacją Przyjmującą. Głównym celem wyjazdu jest zdobycie praktycznego doświadczenia w ramach kształcenia w zawodzie – wymiana doświadczeń, doskonalenie umiejętności językowych, poznanie nowatorskich rozwiązań stosowanych w branży turystycznej i hotelarskiej we Włoszech. Nasze turystki wspólnie z uczniami Istituto di Istruzione Superiore Pietro Scalcerle będą uczestniczyć w Światowej Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie.

Podczas dwutygodniowego pobytu stażystki planują pod opieką nauczyciela zwiedzić wiele ciekawych zakątków Włoch.

__

Projekt finansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+

erasmus+ praktycznieumiemwszystko

___

Nasi uczniowie w Dreźnie już po raz drugi

Druga grupa stażystów uczestniczących w projekcie „Praktycznie umiem wszystko” w ramach programu Erasmus+ zakończyła swój pobyt w Dreźnie. Zgodnie z programem stażu uczniowie wykonywali badania bioanalityczne i środowiskowe analizując wodę pitną i wody powierzchniowe.  Tym razem było nie tylko naukowo, ale i bardzo międzynarodowo, gdyż grupa polska współpracowała z młodzieżą z Francji, Czech i Litwy. Okazało się, że bariera językowa dla młodych chemików nie istnieje, a Drezno jak zawsze oczarowało wszystkich.

SAM_3717

___

Sprawozdanie z pobytu w Granadzie

Pierwsze dni w Hiszpanii już za nami. Zaczynamy przywykać do południowego klimatu, choć pogoda daje nam się trochę we znaki – temperatura od naszego przyjazdu wychodzi ponad 40 stopni.
W pierwszym dniu naszego stażu poznaliśmy przedstawicieli MEP Europrojects Granada czyli naszej organizacji przyjmującej. Po omówieniu kwestii formalnych zapoznaliśmy się z prezentacją na temat pięknego miasta, w którym jesteśmy. Angielski bardzo się przydał! Po południu zwiedziliśmy przepiękną Katedrę – turyści obserwowali pracę przewodników, fototechnicy i cyfrowi graficy robili mnóstwo zdjęć, które wykorzystają podczas tworzenia prezentacji w przyszłym tygodniu.
Wczoraj uczestniczyliśmy w seminarium na temat systemu edukacyjnego w Hiszpanii, następnie w seminarium szkoleniowym prowadzonym przez profesjonalnego fotografa. Sympatyczny Hiszpan opowiedział o tajnikach pracy fotografów w Hiszpanii – realizacja zleceń różni się jednak od pracy w Polsce. Graficy mogli zobaczyć, jak wykorzystywane są zdjęcia w różnych materiałach reklamowych, a turyści z zainteresowaniem obejrzeli materiały związane z promocją turystycznych skarbów Granady.
Dziś odbyliśmy wizytę studyjną w szkole średniej położonej w zabytkowej dzielnicy Albaycin. Szkoła jest podobna do naszej – duża i kształci w wielu zawodach.

Iwona Ziemska

___

W dniu 8 maja 2015 roku, w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży byliśmy uczestnikami zajęć w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy. 

Motywem przewodnim zajęć była mobilność oraz europejska perspektywa. Specjalista ds. programów omówiła formy europejskiej ścieżki kształcenia. Młodzież poznała zasady współfinansowania rozwoju zawodowego przez instytucje krajowe oraz europejskie. Uczniowie zostali zachęceni do podejmowania zagranicznych praktyk zawodowych, wolontariatu oraz w przyszłości – studiów na zagranicznych uczelniach.

Specjalista ds. rozwoju zawodowego zaprezentowała dokumenty, które umożliwiają zagranicznym pracodawcom łatwe i precyzyjne weryfikowanie umiejętności i doświadczenie kandydatów. Przedstawione zostało pięć rodzajów dokumentów wchodzących w skład Portfolio Europass. Uczniowie szczegółowo poznali zasady wypełniania Curriculum Vitae oraz Paszportu Językowego. Formularze Europass pozwalają  przygotować kompletny zapis kariery edukacyjnej, zawodowej, a także przedstawić kompetencje językowe.

W dalszej części zajęć o zaletach studiowania poza macierzystą uczelnią mówili zagraniczni studenci Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy: Istvan Csuzi z Węgier oraz Iuliia Balutska z Ukrainy. Zaprezentowali zasady ubiegania się o stypendium w ramach europejskiego programu Erasmus. Opisali zmiany, jakie dostrzegają w sobie w wyniku kontaktu z obcą kulturą, zwyczajami oraz pobytem poza krajem. Motywowali młodych ludzi do aktywności w trakcie nauki szkolnej, zdobywania różnorodnych doświadczeń, ponieważ wszystko to ułatwia odnajdywanie w nowych sytuacjach, szczególnie podczas pobytu zagranicą.

ptbyd2

___
Grupa Stażystów wraz z Opiekunami przesyła gorące pozdrowienia z Granady.

Tu naprawdę jest upalnie …

Katedra

1

___

 

DSC_0007

Już niedługo kolejna grupa stażystów z projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ wyruszy zdobywać zawodowe szlify za granicą. Tym razem uczniowie wyjeżdżają do Hiszpanii. Tymczasem odwiedzili nas studenci z Grecji i Turcji, którzy dzięki temu samemu programowi studiują na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. W niezwykle barwny sposób opowiedzieli uczniom o swoich krajach zachęcając uczestników spotkania do odwiedzenia atrakcyjnych miejsc w Turcji i Grecji oraz poznania niezwykłej kultury obu krajów. Spotkanie było  nie tylko ciekawe, ale także dostarczyło młodzieży satysfakcji – językiem prezentacji był angielski, a nikt nie udawał Greka, ani nie czuł się jak na tureckim kazaniu. Jednak angielski się przydaje!

___


SAM_3717

Już minęły 2 tygodnie od powrotu ze stażu zawodowego w Dreźnie kolejnej grupy uczniów z Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy.

Od września 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych biorą udział w projekcie „Praktycznie umiem wszystko” w ramach programu „ERASMUS+” . Projekt ten zakłada nabycie dodatkowych umiejętności przez uczniów kształcących się w zawodach technik analityk, technik obsługi turystycznej, fototechnik i technik cyfrowych procesów graficznych.

Grupa analityków (10 osób) realizowała staż w nowoczesnym centrum kształcenia zawodowego SBG w Dreźnie. Ośrodek dysponuje nowoczesnym sprzętem do badań chemicznych i aparaturą pomiarową do specjalistycznych analiz. Zajęcia prowadzone były w grupie międzynarodowej (w języku angielskim) przez pracowników ośrodka. Stażyści realizowali program uzgodniony w drodze porozumienia między organizacją wysyłającą a przyjmującą. Realizacja stażu przyniosła określone rezultaty, efekty.Uczniowie doskonalili swoje umiejętności zawodowe, nawiązali nowe kontakty, doskonalili język angielski, szczególnie w zakresie słownictwa zawodowego.

Podczas spotkań popołudniowych mieli możliwość poznać kulturę mieszkańców Niemiec a także zwiedzać piękne zakątki Drezna. Obecnie przygotowujemy kolejną grupę uczniów do wyjazdu na staż. Tym razem jest to grupa 18 – osobowa reprezentująca branżę turystyczną, fototechniczną i poligraficzną. Uczniowie wraz z opiekunami wyjadą   do Grenady w Hiszpanii
Ewa Sikora, koordynator projektu.

___

IMG_7178 (1)

Chemicy już powrócili do szkoły po 2-tygodniowym pobycie na stażu zawodowym w Dreźnie, w ramach programu Erasmus+ . Czy staż był ciekawy ?   Czy przebiegał zgodnie z oczekiwaniami uczniów ? Na te i inne pytania zainteresowani uczniowie uzyskają odpowiedź podczas spotkania ze Stażystami, które odbędzie się 11 marca 2015 roku.Poniżej zamieszczamy relacje z 1 dnia pobytu na stażu , przygotowana przez Opiekuna – Marka Maxelona. Czytaj więcej…

___

Już 1 lutego 2015 roku pierwsza grupa uczestników projektu Erasmus + „Praktycznie umiem wszystko” wyjedzie na staże do Drezna.

erasmus

Analitycy będą odbywać praktyki w profesjonalnych laboratoriach niemieckiej jednostki szkoleniowej Sächsische Bildungsgesellschaft für Umweltschutz und Chemieberufe Dresden. W trakcie realizacji zajęć zawodowych Stażyści będą doskonalić język angielski zawodowy. Opiekunem uczniów jest pan Marek Maxelon.

Życzymy udanego pobytu i czekamy na wiadomości.

DSC_0069

___

Lista uczniów zakwalifikowanych do projektu – POBIERZ PLIK (poprawiony!)

 

Rekrutacja do Projektu „Praktycznie umiem wszystko” Informacje dla Kandydatów – POBIERZ PLIK

 

Komunikat dla klasy 3 T
Wypełnione formularze aplikacyjne prosimy dostarczyć do 26 września 2015 r. do Kancelarii Szkoły, skąd odbierze je Wasza Wychowawczyni. Dokumenty możecie dostarczyć osobiście lub poprosić o ich dostarczenie Rodziców (np. przy okazji zebrania ☺) albo znajomych ze szkoły. Powodzenia!

 

Zasady rekrutacji – POBIERZ PLIK

Formularz aplikacyjny Erasmus+ – POBIERZ PLIK