Analitycy z wizytą w Laboratorium Analitycznym UOKiK w Olsztynie.
10 marca 2015 grupa uczniów klasy IVa realizującej moduł pn. „Podstawowe działania żywności” wybrała się o Olsztyna. Celem było zapoznanie się z pracą Laboratorium Analitycznego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Zadaniem UOKiK jest m.in. zapobieganie zaburzeniom funkcjonowania oraz rozwoju konkurencji i ich eliminowanie, ochrona interesów konsumentów, nadzór nad rynkiem wyrobów żynościowych i nieżywnościowych, dbania o bezpieczeństwo produktów, a także działalność w celu podniesienia świadomości konsumenckiej i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w zakresie decyzji zakupowych.
UOKiK podejmuje działania w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, zaś w sprawach indywidualnych bezpłatną pomoc prawną konsumenci mogą uzyskać u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów
Laboratoria Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – to jednostki posiadające certyfikaty Polskiego Centrum Akredytacji. Badaniom laboratoryjnym poddawane są produkty pobrane w toku kontroli prowadzanych przez Inspekcję Handlową. Najliczniejszą grupę badanych produktów na rynku konsumenckim stanowią produkty spożywcze, dlatego też większość Laboratoriów specjalizuje się w badaniu żywności. Ponadto, badaniom podlegają również produkty włókiennicze i inne artykuły nieżywnościowe, np. w 2013 r. laboratoria przebadały 5573 próbki, a spośród nich 1670 zakwestionowano ze względu na niespełnienie wymagań określonych prawem bądź deklarowanych przez przedsiębiorcę. Wg raportu UOKiK w 2013 r. przeprowadzono 18 ogólnokrajowych kontroli artykułów rolno-spożywczych. Szczególną uwagę poświęcono sprawdzeniu, czy przetwory mleczne nie były fałszowane innymi tłuszczami, zwłaszcza tańszymi tłuszczami roślinnymi (www.uokik.gov.pl)
Klasa IVa miała okazję zapoznać się z pracą Laboratorium Kontrolno – Analitycznego w Olsztynie, zajmującego się badaniem artykułów żywnościowych. W Wydziale Badań Fizyczno-Chemicznych młodzież poznała metodykę badania artykułów żywnościowych pod kątem zawartości wody, ekstraktu, tłuszczu, białka, węglowodanów, soli, kwasowości, zawartości środków słodzących…. W Wydziale Biologii Molekularnej zapoznaliśmy się z badaniem zafałszowań mleka i produktów mlecznych, ryb oraz mięsa i przetworów mięsnych na podstawie analizy DNA.
Miła niespodzianka czekała na nas w Wydziale Analizy Sensorycznej, gdzie wykonaliśmy samodzielnie szereg badań pozwalających na ocenę naszej wrażliwości sensorycznej, czyli zmysłu smaku, powonienia, wzroku i dotyku. Ćwiczenia polegały na ocenia rodzaju i natężenia smaku, konsystencji, rodzaju i intensywności zapachów, intensywności zabarwienia…
Bardzo dziękujemy pani Hannie Gaszyk, pani Anecie Słomka oraz panu Konradowi Pomianowskiemu, za poświęcony nam czas i ciekawe przedstawienie metodyki badań.
powrót do poprzedniej strony