Wycieczki zawodowe młodych poligrafów

Wycieczki zawodowe młodych poligrafów

01.12.2018Anna Różak

Listopad był dla uczniów klasy pierwszej i drugiej Technikum Poligraficznego szczególnie intensywny, ponieważ uczestniczyli oni w cyklu wycieczek zawodowych do kilku bydgoskich zakładów poligraficznych. Uczniowie 1P odwiedzili Wydawnictwo „Kreska” i Centrum Druku Janoszek, a 2P drukarnie Media Magazines i Grafpol.

Firma Media Magazines specjalizuje się w druku offsetowym rolowym i arkuszowym. Przewodnikiem po drukarni był pan Andrzej Szaefer, do niedawna pracujący w naszej szkole. Uczniowie mogli prześledzić wszystkie etapy produkcji poligraficznej: od otrzymania projektu aż po gotowy wyrób. Wiele ciekawych informacji o przygotowalni offsetowej przekazała pani Karolina Smolińska, która opowiadała o impozycji, proofingu oraz weryfikacji plików otrzymanych od klientów. Na hali można było zobaczyć dwie olbrzymie headsetowe rolowe maszyny offsetowe i najnowszy nabytek drukarni: arkuszowego Heidelberga. Na zakończenie był dział introligatorski i linia zbierająco-zszywająca Muller-Martini.

Grafpol to nowoczesna drukarnia fleksograficzna, lider na polskim rynku, specjalizująca się w produkcji etykiet samoprzylepnych w druku rolowym i arkuszowym oraz etykiet typu IML, platynek oraz saszetek. Uczniowie zapoznali się z technikami produkcji tych etykiet. Mogli zobaczyć, jak pracują starsze i nowsze maszyny fleksograficzne drukujące aż do 10 kolorów w jednym przebiegu, a także jeden z najnowszych zakupów firmy: cyfrową drukarkę fleksograficzną. Połączenie techniki fleksograficznej z offsetem i sitodrukiem rotacyjnym pozwala uzyskać etykiety na najwyższym poziomie jakości z możliwością zdobienia poprzez tłoczenie foliami metalizowanymi, gładkimi lub holograficznymi zarówno na zimno, jak i na gorąco. Uczniowie zobaczyli także różne gatunki materiałów: folii i laminatów, z których wykonuje się wymienione produkty. Oglądali również, jak przygotowuje się farby pod konkretne zamówienie. O wszystkim niezwykle interesująco opowiadał pan kierownik produkcji, który także chętnie odpowiadał na liczne pytania uczniów.

Wizyta w Wydawnictwie „Kreska” była z kolei znakomitą okazją do tego, by zobaczyć, jak wygląda praca w zakładzie, gdzie nie tylko drukuje się prace zlecone, ale także własne projekty. „Kreska” ukierunkowana jest na drukowanie papierniczych artykułów szkolnych i biurowych. Posiada studio graficzne i DTP, naświetlarnię i mocno rozbudowany dział introligatorski. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania firmy: uczniowie dowiedzieli się, czym zajmują się poszczególne działy, poznali wyroby wydawnictwa i ciekawe wydarzenia z historii „Kreski”. Dużo śmiechu i zabawy było przy robieniu tzw. „kręcioła”, czyli skręconego stosu karteczek do notatek.
Później była wizyta w studiu, gdzie uczniowie zobaczyli, jak powstaje projekt teczki. Pan Krzysztof Majorkowski pokazał i omówił, w jaki sposób robi się montaż użytków zapisanych w PDF, by można było przygotować z nich formy drukowe. Zainteresowanie uczniów wzbudziła naświetlarka firmy Agfa, która w kilkanaście minut wykonuje komplet czterech płyt do druku offsetowego.
Duże zaciekawienie wywołał pokaz maszyny offsetowej Roland, a zwłaszcza to jak zakłada się formę drukową na bęben, jak reguluje się nasycenie farb, koryguje pasowanie kolorów. Uczniowie mogli również zobaczyć bardzo nowoczesną maszynę do składania teczek. Urządzenie samo zagina teczkę, zamyka ją i montuje gumkę. W Polsce są zaledwie dwie takie maszyny.
Na zakończenie wszyscy dostali pamiątkowe teczki.

Z kolei w Centrum Druku Janoszek uczniowie zapoznali się z obsługą drukujących maszyn cyfrowych marki Konica Minolta, obsługą plotera tnącego Summa, obsługą i przygotowaniem plików na grawerkę laserową, obsługą profesjonalnej elektronicznej gilotyny do cięcia papieru, bigówką, foliarką oraz maszyną do sublimacji (wykonywanie m.in. kubeczków i koszulek). Miłą pamiątką dla uczniów były długopisy, na których każdy mógł wygrawerować własny napis.

IMG_20181107_094414 IMG_20181121_133247 WP_20181120_12_13_28_Pro WP_20181127_12_43_06_Pro


powrót do poprzedniej strony