Rocznik 2016/2017 Kursu A.20 w kwalifikacji Rejestracja i obróbka obrazu ukończył szkołę.
Kolejny rok za nami i kolejna edycja Kursu A20 dobiegła końca. Półtora roku temu, ciekawi świata i wiedzy, chętni do podjęcia wyzwań twórczych ludzie, a przede wszystkim wszyscy ci, których znużył tryb „A” a zaczął interesować tryb „M” na aparacie fotograficznym, rozpoczęli swą weekendową przygodę z fotografią. Słuchacze z rocznika 2016/2017 zostali już we wrześniu rzuceni na głęboką wodę, biorąc udział w Festiwalu Szlaku Wodnego TehoFest TeH2O. Intensywny plener fotograficzny połączony ze zwiedzaniem wystaw zaowocował ciekawym materiałem zdjęciowym w formie cyfrowej i analogowej oraz mnóstwem wrażeń.
fot. Ewa Jankowska
Kolejnym etapem twórczej przygody, było wykonywanie zdjęć bez aparatu fotograficznego. Adeptom sztuki fotograficznej rozdano puszki i wysłano ich w świat. Zajęcia z fotografii otworkowej prowadził Pan Marek Noniewiecz, kustosz w Muzeum Fotografii, a camera obscura stała się narzędziem pracy. Było to ciekawe doświadczenie i jedna z pierwszych możliwość zetknięcia się z fotografią halogenowo-srebrową.
Praca w ciemni analogowej, wykonywanie odbitek srebrowych, czy techniki takie jak luksografia, przestawały być zagadką. Pan Olaf Adrych, jeden ze słuchaczy pisze tak: „Decydując się na kurs trzeba mieć świadomość, że nie zawsze będziemy mieli dostęp do światła i swoją pracę będziemy wykonywać również w ciemni. Adaptacja do tego środowiska bywa trudna. Niektórzy po dzień dzisiejszy mają z tym problem. Mogę jednak zapewnić, że pierwsze obrazy wyłaniające się na papierze fotograficznym powodują szeroki uśmiech na twarzy oraz satysfakcję ze swojego dzieła. ”
fot. Iwona Grabowska
Fotograficzne przygody podczas zajęć praktycznych przeplatane były potężną dawką wiedzy teoretycznej. W końcu nie samą „zabawą” człowiek żyje. Nasi kursanci brali udział w wykładach prowadzonych przez kadrę nauczycielską, w trakcie których otrzymywali odpowiedzi na nurtujące ich pytania w zakresie fotografii cyfrowej, druku i fotografii analogowej. Ich wiedza i umiejętności rosły, dzięki czemu można było stawiać im nowe wyzwania. Praca w studiu fotograficznym dostarczała dużo satysfakcji i zabawy. Zróżnicowana tematyka, portret, fotografia katalogowa produktu, reklamowa i techniczna dostarczały dodatkowych emocji i rozwijały pasje. Obróbka cyfrowa zdjęć wspierała pasję fotograficzną, ucząc poprawnej edycji zdjęć, a praca w programie Photoshop pomagała w kreowaniu nowych obrazów fotograficznych.
fot. Marcin Gregorczyk
fot. Ewa Jankowska fot. Iwona Grabowska
Spotkania i plenery z takimi osobowościami jak Jaap Sneirra, fotograf w NurPro Photoagensy, rozwijały sposób patrzenia na świat i selektywne traktowanie przestrzeni. Znajdowanie motywów fotograficznych tam, gdzie ich nie ma, podejmowanie trudnego wyzwania w postaci fotografii ulicznej, pokonywanie własnych słabości, walka z zimnem na rzecz uchwycenia nowych motywów z obszaru „street photography” sprawiały dużo satysfakcji.
fot. Agnieszka Iwańska
Wyjazd do schroniska na Osowej Górze i udział w akcji „bezdomniaki”, czyli akcji mającej na celu sfotografowanie zwierząt przeznaczonych do adopcji a następnie przekazanie materiału fotograficznego schronisku, spowodował zwiększenie szans na adopcje zwierząt . Kursanci odkryli „sprawczą moc fotografii” i sposoby wykorzystania jej możliwości we wspieraniu działań lokalnej społeczności.
Kursanci brali udział w kilku plenerach fotograficznych na terenie Bydgoszczy, podejmując bardzo różnorodną tematykę. Plener „Trzy Śluzy”, czyli fotografowanie Kanału Bydgoskiego, zaowocował kilkoma ciekawymi pracami z obszaru techniki HDR i panoramy.
Architektura miasta została sfotografowana podczas kolejnych wyjść i spacerów ulicami Bydgoszczy. Słuchacze mierzyli się również z tematem krajobrazu i makrofotografii podczas wyjść na plenery w Myślęcinku.
fot. Katarzyna Grys
fot. Beata Cebula
Dwudniowy plener fotograficzny stał się corocznym rytuałem. Tym razem zorganizowany w Świeciu przy współpracy z Izbą Regionalną Ziemi Świeckiej czyli Panem Jakubem, był wyzwaniem fotograficznym i logistycznym. Zamek został oddany w twórcze władanie słuchaczy. Pracę rozpoczęto od fotografii panoramy na zamkowej wieży, następnie odbyła się wielogodzinna sesja portretowa. Fotograficznym zmaganiom kursantów towarzyszył Pan Michał Goliński, zamkowy przewodnik. W zbroi i z orężem w dłoni pozował do zdjęć, a u jego boku stanęła jedna z kursantek, Pani Sabina Działdowska, w pięknej sukni.
Po zakończeniu sesji portretowej, słuchacze kursu udali się na plener „Świecie i widoki Wisły”. W godzinach wieczornych na Zamku odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej ” Od strony rzeki, czyli Wisła w obiektywie”. Wieczorem fotograficznych wrażeń kursantom dostarczył Festiwal Bluesowy, odbywający się w Świeciu oraz wyjazd w celu fotografowania zachodów słońca. Kolejny plenerowy dzień słuchacze rozpoczęli o 4 rano na tarasie widokowym na „Diabelcach”. Plener zakończył się w Chełmnie fotografią architektury.
Podsumowaniem pleneru fotograficznego była wystawa w Izbie Regionalnej w Świeciu. Trzydzieści dwie prace zawisły w kameralnym pomieszczeniu. Było to małe święto słuchaczy Kursu A.20. Ich pierwsza wystawa poza terenem Bydgoszczy. Wystawę można było zwiedzać do 21 grudnia w siedzibie Izby Regionalne Ziemi Świeckiej. Aktualnie wystawa jest prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu.
Kursanci brali udział również w wystawach wewnątrzszkolnych, przeglądach , konkursach fotograficznych „Barwy świata światłem malowane” i wernisażach. Ich udział w wydarzeniach takich jak Vintage Photografy, regularne wizyty w BWA czy Muzeum fotografii Pani Ewa Cięgowska podsumowuje tak: ” Pozytywnym aspektem jest uczestnictwo w różnych wydarzeniach w mieście, plenerach, wernisażach – poznawanie środowiska artystycznego, kulturalnego. Nawiązywanie znajomości i kontaktów z osobami o wspólnych zainteresowaniach, pasji jest pozytywną stroną”.
Półtora roku ciężkiej pracy, zdawania egzaminów z przedmiotów teoretycznych, uzyskiwania zaliczeń z zajęć praktycznych, przeglądów fotograficznych zostało podsumowane rozdaniem świadectw ukończenia kursu w kwalifikacji A20 . Rejestracja i obróbka obrazu w zawodzie fotograf. Słuchaczy czeka jeszcze egzamin w kwalifikacji. Cała kadra nauczycielska trzyma kciuki i życzy powodzenia.
opiekun roku: Katarzyna Grys
powrót do poprzedniej strony