„Cztery pory roku… z chemią”  w tonacji  wiosennej  zieleni.

„Cztery pory roku… z chemią” w tonacji wiosennej zieleni.

10.05.2017Anna Różak

Beneficjenci projektu edukacyjnego „Cztery pory roku… z chemią”, który wpisuje się w grant Fabryka Szans będący integralną częścią Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”, zrealizowali podczas kolejnych zajęć laboratoryjnych elementy tematycznie związane z… WIOSNĄ.
• „Wiosną natura budzona, soczystą zielenią zdobiona…” [M.R.]
Kalendarz wyznaczający najbardziej zieloną porę roku, jaką jest niewątpliwie wiosna, zainspirował gimnazjalistki i gimnazjalistów z bydgoskich szkół, by przebadać najbardziej zielony wśród zielonych barwników – chlorofil.
Na zajęciach w szkolnym laboratorium uczniowie „znęcali się” nad natką pietruszki, z której metodą ekstrakcji pozyskali zielony barwnik roślinny. W ruch ruszyły kuchenne noże, deski, talerzyki oraz chemiczne utensylia – moździerze i pistle. Przy użyciu tak profesjonalnego instrumentarium udało się wyekstrahować chlorofil stanowiący grupę związków organicznych, które nadają roślinie charakterystyczny zielony kolor. Ponieważ w przyrodzie wyróżnia się wiele rodzajów chlorofili, należało poddać otrzymany doświadczalnie ekstrakt kolejnym badaniom, by stwierdzić, jaki skład ma chlorofil z pietruszkowej natki.
A1_20170506_095602

A5_20170506_103818

A6_20170506_111024
W obliczu tak sformułowanego analitycznego problemu, gimnazjaliści chętnie zgłębili tajniki kolejnej metody zwanej chromatografią i, dzięki temu, mogli zastosować technikę chromatografii cienkowarstwowej. Realizując poszczególne etapy procedury analitycznej polegające na przygotowaniu płytek do chromatografii, sporządzeniu mieszaniny zwanej eluentem, naniesieniu badanych próbek i rozwinięciu chromatogramu otrzymali kolorowe efekty swoich badań. Na bazie analitycznych współczynników Rf , które skrzętnie wyznaczyli matematycznie, można było wnioskować o tym, że „zwykły chlorofil” rozdzielił się na tzw. chlorofil a, chlorofil b, karoten i ksantofile, które analitycy mogli postrzegać na chromatogramach w postaci kolorowych plamek w odcieniach barwy zielonej, pomarańczowej i żółtej.
Jakie można mieć skojarzenia?
Tylko zielone! Wszak „wszystko kwitnie wkoło… wiosna”. [Zespół Skaldowie]

Autorka projektu:
Beata Majerska


powrót do poprzedniej strony