Klasa II Technikum Ochrony Środowiska na wycieczce „Prozdrowotnie, proekologicznie w gminie Pruszcz”

Klasa II Technikum Ochrony Środowiska na wycieczce „Prozdrowotnie, proekologicznie w gminie Pruszcz”

14.06.2016Mateusz Dembek

„ Początkiem każdej nauki jest osobiste doświadczenie”
(Hans Zeier)

Klasa II Technikum Ochrony Środowiska uczestniczyła 3 czerwca 2016 r. w wycieczce zawodowo – krajoznawczej pod hasłem „Prozdrowotnie, proekologicznie w gminie Pruszcz”. Grupa młodzieży zapoznała się z pracą piekarni w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Pruszczu, poznała metodykę  wypieku chleba na naturalnym zakwasie i zasady bhp obowiązujące na terenie zakładu. Oczywiście każdy z uczestników miał możliwość spróbowania i oceny jakości wyprodukowanych tego dnia smakołyków. Zwiedzanie zakończyło się omówieniem parametrów i procesu oczyszczania ścieków powstających w produkcji żywności, przed ich odprowadzeniem do kanalizacji. Kolejnym etapem było zwiedzanie młyna, gdzie młodzież miała okazję odkryć tajemnicę produkowania różnych typów mąki oraz poznać metody ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami pyłowymi. Część zawodowa zakończyła się  w oczyszczalni biologicznej Spółki Komunalnej „Błysk” w Pruszczu. Pani kierownik z ogromnym zaangażowaniem omówiła proces technologiczny i pomogła wypełnić młodzieży karty ćwiczeń dot. parametrów pracy oczyszczalni.

I wreszcie nadszedł czas na wyśmienity obiad w Białej Perle – przy świecach i ze wspaniała obsługą. Brakowało tylko odpowiednich strojów, oczywiście wieczorowych…. Dalsza część wycieczki to odwiedziny w starej chacie państwa Brzykcy w Luszkowie z kolekcją starych przedmiotów codziennego użytku i przepysznymi krówkami. Zachwycona gościnnością młodzież udała się do Stuletniego Sadu pana Wojciecha Zielińskiego w Topolnie, gdzie miała możliwość poznać stare nadwiślańskie odmiany jabłoni. Już bardzo wyczerpani powędrowali podziwiać widoki z grodziska „Talerzyk” razem z panią dr Aleksandrą Kleśta – Nawrocką, która opowiedziała o historii grodziska oraz prowadzonych działaniach, aby zachować te przepiękne tereny jak najmniej zmienione dla obecnych i przyszłych pokoleń. Pobyt w dolinie dolnej Wisły zakończył się w zabytkowej chacie pomenonickiej w Chrystkowie.

Podziękowania.

Składamy serdeczne podziękowania prezesowi Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”  w  Pruszczu panu Marcinowi Kłosowiczowi i prezesowi Spółki Komunalnej „Błysk” panu Markowi Stec za życzliwe przyjęcie i możliwość odbycia wycieczki zawodowej w Państwa zakładach.

Szczególne podziękowania dla pana Wojciecha Zielińskiego, radnego Pruszcza, właściciela Tradycyjnego Sadu Ekologicznego w Topolnie za pomysł i scenariusz naszej wycieczki oraz ogromne zaangażowanie w jej przygotowanie.

IMG_0006 SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES


powrót do poprzedniej strony