Uczniowie Technikum Poligraficznego na wycieczce w Warszawie

Uczniowie Technikum Poligraficznego na wycieczce w Warszawie

27.05.2016Mateusz Dembek

Miłe wspomnienia pozostały po wycieczce zawodowo-turystycznej do Warszawy, na której w dniach  19-20 maja br. przebywali uczniowie klas drugich 2Pa i 2 Pb Technikum Poligraficznego.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy wspaniałe, interaktywne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,  gdzie przyjrzeliśmy się przeszłości i współczesności kultury żydowskiej. Muzeum zostało laureatem Europejskiej Nagrody Muzealnej EMYA 2016. Rzeczywiście jest bardzo interesujące, można byłoby spędzić tam dużo więcej czasu, ale nas czekała jeszcze wizyta w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.

Maj to czas rozkwitu najpiękniejszych krzewów liściastych, a zobaczyliśmy ich wiele np. różaneczniki i azalie różnych odmian i różnych barw: białe, pomarańczowe, różowe, żółte, także pięknie kwitnące pigwowce oraz inne krzewy jak magnolie, lilak, czy dereń. Zachwyciła nas także kolekcja roślin tropikalnych w szklarni, m.in. owocujących właśnie cytrusów, roślin użytkowych jak kawa i herbata, czy sukulentów i kaktusów. Spacer po ogrodzie to była duża przyjemność.

Nadeszła godzina by udać się do Drukarni „Agora” w Białołęce pod Warszawą, gdzie właśnie rozpoczęła się wieczorna produkcja  weekendowego wydania  Gazety Wyborczej oraz różnych darmowych dodatków (które na drugi dzień widzieliśmy rozdawane na ulicach Warszawy). Zwiedzanie rozpoczęliśmy od halii magazynowej, która pomieści do 2500 ton papieru w zwojach. Duże wrażenie zrobiła na nas ogromna trzypiętrowa coldsetowa maszyna zwojowa „KBA” (no i ta prędkość druku) oraz część introligatorska drukarni. Zobaczyliśmy także naświetlarki CtP do przygotowywania form drukowych, które potem zakładano na cylindry maszyny. W innej części drukarni znajdowała się heatsetowa maszyna zwojowa. Teraz już wiemy czym różnią się maszyny heatsetowe od coldsetowych.

Na drugi dzień głównym punktem programu był udział w Targach Książki, które odbywały się na Stadionie Narodowym. Liczba wydawców prezentująca swoje wydania była bardzo duża, także zwiedzających i kupujących. Były stoiska między innymi z: literatura piękną,  literaturą dla dzieci i młodzieży, encyklopediami, atlasami, komiksami, albumami, podręcznikami, książkami naukowymi, książkami audio i e-bookami itd. Targom towarzyszyły różne imprezy, spotkania, wydarzenia. Braliśmy udział w jednym z nich, na temat: „Propaganda i karykatura w plakacie” – przygotowanym przez Muzeum Niepodległości i poświęconym PRL-owskiej propagandzie i karykaturze oraz ich roli w budowaniu nowego ustroju. Można było także posłuchać czytania i recytacji w wykonaniu aktorów. Mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałej interpretacji wierszy dla dzieci w wykonaniu Joanny Moro.

Jeszcze ostatni spacer po Starówce i kilkugodzinny powrót do Bydgoszczy.

Agora 2 Agrora 3 Targi1 Targi2

Więcej zdjęć w galerii – ZOBACZ


powrót do poprzedniej strony