Wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody „Czyżkówko”
Woda jest substancją niezbędną do życia. Używamy jej codziennie do wielu czynności: do picia, do kąpieli, prania, mycia naczyń czy podlewania kwiatów. Niezależnie od jej końcowego przeznaczenia, woda musi spełnić szereg wymogów zanim trafi do kranów w naszych domach. Mało kto jednak, odkręcając kran czy butelkę wody mineralnej, zastanawia się nad złożonością procesów, jakim poddawana jest woda przeznaczana do codziennego użytku. Wie o tym klasa 3A Technikum Chemicznego, dzięki wycieczce do stacji uzdatniania wody „Czyżkówko”, gdzie uczniowie mieli okazję z bliska poznać proces technologiczny, jakiemu poddawana jest woda od momentu poboru aż do etapu zdatności do użytku w gospodarstwie domowym.
Uczniowie zaznajomili się z poszczególnymi etapami procesu, odwiedzając czerpnię (ujęcie wody na rzece Brdzie), pompownię, stawy infiltracyjne, aeratory, filtry, zbiornik pośredni, zbiornik płuczący, ozonownię – czyli miejsca, w których następują kolejne etapy uzdatniania wody zanim zostanie ona wpompowana do wodociągów miejskich.
Uczniowie pozytywnie oceniają wycieczkę – dzięki niej uzupełnili wiedzę nabytą podczas zajęć, uważają ponadto, że oprowadzono ich i zaznajomiono z procesem w bardzo ciekawy sposób.
powrót do poprzedniej strony