Książka jest dobra na wszystko!
Realizując plan wychowawczy skonstruowany na bieżący rok szkolny, klasa 2a zajęcia z wychowawcą klasy odbyła w szkolnej bibliotece, by udowodnić tezę, że „książka jest dobra na wszystko”.
Kasia przekonywała, że warto czytać książki, gdyż pomagają one poszerzyć słownictwo, rozwijają wyobraźnię, uczą empatii, utrwalają zasady pisowni, kształtują charakter, poprawiają samoocenę, która buduje poczucie własnej wartości.
Angela zachęcała do sięgnięcia po audiobooki, będące wytworem nowoczesnej techniki, która przeniosła książki z półek bibliotecznych do naszych popularnych odtwarzaczy. Długa lista zalet tej formy „audio-książek” przewyższyła ich kilka wad, co wszyscy Uczniowie zgodnie potwierdzili.
Wywiązała się dyskusja na temat e-booków, które zyskują szerokie poparcie u czytelników, preferujących nieco bardziej tradycyjny sposób czytania. Wiadomo, że słowo pisane jest niezmywalnym duszy atramentem – czy to w postaci druku, czy też w postaci pikseli.
Pani Bibliotekarka przygotowała zestaw popularnych cytatów zaczerpniętych z wielu książek. Przy ich prezentacji w sposób naturalny wywiązała się zabawa-quiz. Okazało się, że Uczniowie z 2a potrafili rozszyfrować autorów wielu cytatów. Najbardziej adekwatny do tematyki naszej godziny wychowawczej okazał się cytat Wisławy Szymborskiej, która powiedziała, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Na koniec Uczniowie wypełnili ankietę badającą zainteresowania czytelnicze, czym wzbudzili w sobie książkowe refleksje, a Pani Bibliotekarce jednocześnie dopomogli w doborze tytułów do aktualnego uzupełnienia księgozbioru szkolnej biblioteki.
P.S.
Pokłosiem zajęć w szkolnej bibliotece stała się także lista książek, które Uczniowie zabraliby na bezludną wyspę. Tam w ciszy, w spokoju, na łonie natury chętnie czytaliby: „Opowieść wigilijną”, „Igrzyska śmierci”, „Światła września”, „Metro 2033”, „Dary Anioła”, „To”, „Chemię śmierci”, „Pancerne serce”, „Zwiadowców”, „ Więźnia labiryntu” „Hopeless”, „Losing hope”, no i oczywiście „Jak przeżyć na bezludnej wyspie?”
Dziękujemy Pani Bibliotekarce
za czytelnicze inspiracje i gościnność w szkolnej skarbnicy książek.
Uczniowie z klasy 2a
Wychowawca klasy
Beata Majerska
powrót do poprzedniej strony