Warto się uczyć…

Warto się uczyć…

20.10.2015Mateusz Dembek

„Nauka to pokarm dla rozumu”… mawiał Lew Tołstoj.

Prawdę tę znają nasi Uczniowie, którzy w poprzednim roku szkolnym karmili obficie swoje rozumy nauką, edukacją, wiadomościami i informacjami… z wielu dziedzin.
A… w nagrodę za najlepsze wyniki w nauce, wysokie średnie ocen i wzorowe zachowanie… Liderzy klasyfikacji klasowych wszystkich specjalności… pojechali na wycieczkę turystyczno-edukacyjną organizowaną przez Szkołę w ramach projektu „Warto się uczyć”. Wspomniana nagroda była częścią projektu interdyscyplinarnego realizowanego przy dofinansowaniu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza z siedzibą w Warszawie.
Słona strona życia…

Podczas pierwszego etapu wycieczki pojechaliśmy do Kopalni Soli „KŁODAWA”. Tam zwiedzaliśmy  górniczą trasę turystyczną.  Zapoznaliśmy się z technologią pracy w złożu „Michał” zasobnym w wysokogatunkową sól. Poznaliśmy procedury oceny wartości przemysłowej, leczniczej oraz  spożywczej wydobywanej soli. Zapoznaliśmy się z ciekawą historią powstania kopalni.
„Zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnię ziemi, spacer korytarzami kopalni, zwiedzanie komnat z muzealnymi eksponatami z historii górnictwa soli… to elementy wycieczki, które zapamiętam na długo”.

DSC_5562


„Niewiele osób wie, że całkiem niedaleko od Bydgoszczy… znajduje się Kopalnia Soli KŁODAWA. Teraz będziemy się chwalić, że zwiedziliśmy to niesamowite miejsce”.
„Sól o włóknistej strukturze krystalicznej była dla mnie całkowitym zaskoczeniem.[…] Do tej pory czuję szczególny smak karnalitu.”

DSC_5548

Sandomierz na każdy dzień…

Drugi etap wycieczki upłynął nam na zwiedzaniu zabytków pięknego miasta Sandomierza. Podczas spaceru z Przewodnikiem mogliśmy poznać historię Sandomierza nazywanego „małym Rzymem” ze względu na jego położenie na 7 wzgórzach.  Zwiedziliśmy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy.
Poznaliśmy historię Bazyliki katedralnej Narodzenia NMP, kolegium jezuickiego „Collegium Gostomianum” oraz Bramy Opatowskiej i „Domu Długosza”. Przemierzyliśmy trasę podziemną „Lochy Sandomierskie”.

DSC_5584
„Sandomierz w swym sercu skrywał malowniczy lessowy wąwóz, który pokonaliśmy spacerkiem napawając się pięknem przyrody”.

„Najbardziej podobał mi się wąwóz lessowy. Rzeźba terenu jest tak fascynująca, że zrobiłam bardzo dużo zdjęć, które z przyjemnością będę oglądała jeszcze wiele razy.”

DSC_5596


„Zwiedzanie Sandomierza było dla mnie wspaniałym przeżyciem. Miasto bardzo mnie urzekło… więc na pewno tam wrócę”.
„Najciekawsza była dla mnie wizyta w zbrojowni. Przewodnik przebrany za rycerza, który opowiadał o historii Sandomierza i prezentował różne rodzaje broni – robił to z wielką pasją. Mogliśmy zajrzeć do średniowiecznej garderoby dworskich dam i podziwiać kreacje z zamierzchłych czasów.”

DSC_5599


„W Sandomierzu dowiedzieliśmy się o szlaku Ojca Mateusza – nakarmiliśmy nasze brzuszki… pierogami, które wybieraliśmy spośród 30 gatunków. Pychota!”

Zamek w Baranowie Sandomierskim…

Szlak wycieczki zawiódł nas do Baranowa Sandomierskiego, gdzie zwiedzaliśmy kompleks zamkowy nazywany „małym Wawelem”. Obejrzeliśmy wystawę czasową na temat historii zamku oraz eksponaty zgromadzone w zbrojowni rycerskiej.

„Zamek w Baranowie Sandomierskim to przepiękny zabytek, który ma niepowtarzalną historię.”

„Dzięki wystawie eksponatów w zbrojowni zamku w Baranowie Sandomierskim, mogliśmy przenieść się do czasów średniowiecza, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć wiele faktów historycznych”.
DSC_5662


„Pałac w Baranowie Sandomierskim to jeden z najlepszych punktów programu całej wycieczki. Uwielbiam zwiedzać zamki… i ten naprawdę mi się podobał!”

Gorlice… kolebką przemysłu naftowego.
Podczas ostatniej sekwencji naszej wycieczki mogliśmy wziąć udział w XII Sesji Szkół im. Ignacego Łukasiewicza organizowanej w Gorlicach.  Zwiedziliśmy miejscowe muzeum, rynek i zabytki sakralne. Odwiedziliśmy miejsca związane z działalnością Ignacego Łukasiewicza. Byliśmy w Skansenie Przemysłu Naftowego „Magdalena”.

„W Gorlicach odwiedziliśmy miejsce, gdzie zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa. A było to możliwe dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi.”

DSC_5700


„Możliwość znalezienia się w tych miejscach, w których żył i pracował Ignacy Łukasiewicz, sprawiło, że jeszcze bardziej poznaliśmy działalność naszego Patrona Szkoły”.

DSC_5703
„Uczestniczenie w Sesji Szkół było ciekawym doświadczeniem. Mogliśmy być dumni z naszej Drużyny szkolnej, która zajęła II miejsce w ogólnopolskim Konkursie o Ignacym Łukasiewiczu.

Uroki zabytkowego… Biecza.
„Urzekł mnie Biecz – małe, bo liczące ok. 5 tysięcy mieszkańców, miasto znajduje się na jednym ze wzgórz Podgórza Karpackiego. Mówi się o tym miejscu – Perła Podkarpacia lub też inaczej – mały Kraków”.

DSC_5705
„Dowiedziałam się, że patronką Biecza jest św. Jadwiga Andegaweńska. Do dzisiejszych czasów przetrwało wiele legend związanych z nią oraz miastem”.
„Mieszkańcy Biecza są dumni z faktu, że na początku wieku XIV Biecz pełnił funkcję stolicy Polski, kiedy to przez kilka dni… swoją siedzibę miał w mieście Władysław Łokietek.”

Zamiast podsumowania… cytaty z wypowiedzi Uczniów uczestniczących w wycieczce:

„Podsumowując cały wyjazd, mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolona z możliwości uczestniczenia w nim. Poznawanie nowych miejsc kształtuje człowieka i zmienia jego podejście do życia.”
„Poznawanie innych ludzi, ich zwyczajów, sposobu bycia… stanowi podstawę do poszerzania wiedzy na temat Polski i jej mieszkańców.”
„Nie jest ważna tylko… ta wiedza z książek, ale także ta… zdobyta  i doświadczona osobiście, bo dostarcza wniosków, które samodzielnie możemy sformułować.”
„Ten wyjazd na pewno powiększył moją wiedzę, dlatego śmiało mogę powiedzieć, że… warto się uczyć”.

Zdjęcia – Marcin Mielcarek
Notatka – Beata Majerska


powrót do poprzedniej strony