Posmakowaliśmy Andaluzji

Posmakowaliśmy Andaluzji

24.06.2015Mateusz Dembek

CZAS TRWANIA:

10.05.2015 do 23.05.2015 (2 tygodnie)

DSC_1462x

W okresie od 10.05.2015 r. do 23.05.2015 r. 18 uczniów z Zespołu Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy gościło w firmie M.E.P. Europrojects Granada i realizowało w tej firmie staż zawodowy odbywając szkolenie zawodowe w ramach projektu

“I can do everything – Praktycznie umiem wszystko”

w ramach programu Erasmus+.

Dla uczniów reprezentujących trzy zawody była to z jednej strony niepowtarzalna okazja poznania hiszpańskiej kultury, historii miast krainy Andaluzji, a z drugiej strony wyjątkowa szansa wykorzystania w realnej sytuacji zawodowej umiejętności i wiadomości zdobytych podczas nauki w szkole oraz zdobycia doświadczenia zawodowego w kraju europejskim.

1

Program stażu obejmował spotkania i warsztaty z profesjonalnym fotografem, przygotowywanie broszur i folderów związanych z turystyką po Andaluzji, wizyty w szkołach kształcących w zawodach zbliżonych po profilu kształcenia młodzieży naszej szkoły.

Uczestnicy projektu zrealizowali wszystkie zadania przewidziane w programie stażu i brali udział we wszystkich działaniach, spotkaniach i wypełnianiu raportów przygotowanych przez M.E.P. Europrojects Granada (Mobility European Projects Granada).

W ramach działań zawodowych stażyści uczestniczyli w seminarium szkoleniowym, którego rezultatem była wymiana informacji związanych ze sposobem realizowania ścieżki edukacyjnej w Polsce

i w Hiszpanii. Ciekawym wydarzeniem była wizyta uczniów w szkole zawodowej w Granadzie, połączona z rozmową z uczniami i nauczycielami.

2

Uczestnicy byli bardzo zainteresowani działaniami, skupiali się na uzyskiwaniu informacji, wykazywali zainteresowanie zadając pytania w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Nadrzędnym celem realizacji stażu było przezwyciężanie barier i uprzedzeń kulturowych oraz językowych, współdziałanie w zespole i wykorzystanie umiejętności przestrzegania norm współżycia społecznego w nowych warunkach.

Po zakończeniu wszystkich działań firma M.E.P. Europrojects Granada (Mobility European Projects Granada) przygotowała i wręczyła uczestnikom projektu certyfikaty potwierdzające nabycie przez nich odpowiednich kompetencji i umiejętności oraz certyfikat kursu języka hiszpańskiego. Dodatkowo uczniowie uczestniczący w stażu otrzymają dokument Europass-Mobilność w języku polskim i angielskim, który stanowi potwierdzenie odbycia stażu zawodowego w innym kraju europejskim, w ramach europejskiej ścieżki kształcenia.

Oprócz realizacji zadań zawodowych stażyści – dzięki zaangażowaniu Organizacji przyjmującej – mieli możliwość realizacji programu kulturowego, który obejmował zwiedzanie Granady. Program realizowany był przez 5 dni i pozwolił na poznanie turystycznych atrakcji tego miasta. [997]

Młodzież zwiedziła dzielnicę Albaicin – najstarszą dzielnicę miasta, pełną wąskich, krętych uliczek, ukwieconych patio i charakterystycznych domków. Wrażenie wywołała także wycieczka do dzielnicy cygańskiej Barrio del Sacromonte, zwiedzanie klasztorów Cartuja i św. Hieronima, Katedry, Alhambry i ogrodów Generalife.

DSC_1515

Dodatkową atrakcją były jednodniowe wycieczki do Malagi i Cordoby.

DSC_1520

M.E.P. Europrojects Granada (Mobility European Projects Granada) stwierdza, że informacje uzyskane przez uczestników projektu dzięki realizacji różnych zadań przewidzianych w programie wpłynęły na

poszerzenie ich wiedzy na tematy europejskie, szczególnie dotyczące hiszpańskiej rzeczywistości ich specjalizacji, a odbyta przez nich mobilność w ramach projektu Erasmus+ stworzy uczestnikom możliwość uzupełnienia ich Curriculum Vitae oraz ułatwi im poszukiwanie pracy w przyszłości, zwłaszcza w trudnej globalnej sytuacji recesji ekonomicznej.

Należy podkreślić, że zachowanie i postawa tej grupy uczestników były bardzo dobre, a ich zainteresowanie dziedziną ich kształcenia pozwoliło im na wykonywanie zadań na bardzo wysokim poziomie.

Udział uczniów w projekcie był okazją do zapoznania się z odmienną kulturą i językiem. Funkcjonowanie w obcojęzycznym środowisku, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach to dodatkowe kompetencje nabyte podczas stażu – niezwykle ważne dla młodych ludzi.

Realizacja stażu była dla uczniów nich interesującym doświadczeniem osobistym. Mamy nadzieję, że to doświadczenie europejskie będzie dla nich pożyteczne w przyszłości i zwiększy ich możliwości uzyskania zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale także w innych częściach Europy.

DSC_3849


powrót do poprzedniej strony