Odkrywamy nieodkryte, czyli czym Krajna bogata!

Odkrywamy nieodkryte, czyli czym Krajna bogata!

08.12.2014Magdalena Czeszewska

Uczestnicy zajęć „Kujawsko – Pomorski Quest” w ramach  Zawodowych Horyzontów 5  wzięli udział w wycieczce przedmiotowej po Krajnie. Ten  wciąż  mało znany region oferuje turystom nieskażone środowisko naturalne,  bogactwo form krajobrazu i dziedzictwa kulturalnego. Młodzież odkryła kilka z nich:  Czarną Górę  w Górach Obkaskich  – najwyższy   punkt  w  kujawsko – pomorskim   liczący   188,85 m n.p.m, spokojne miasteczka: Więcbork, Sępólno Krajeńskie  z jeziorami niemal w  samym  centrum oraz  Jezioro   Diabelskie   z   ciekawą   legendą  powtarzaną od pokoleń  a także  malownicze ruiny neorenesansowego pałacu w Runowie Krajeńskim.

W Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią uczniowie  dowiedzieli  się jak przed dwustu laty żyli ludzie na wsi oraz  jak wyglądały izby ich domostw, a  w Turze poznali „szklaną” historię związaną  z działającą od 1842 roku na tym terenie Hutą Szkła.

Nocleg w  XIX – wiecznym pałacu w Sypniewie,  jednym  z najcenniejszych zabytków budownictwa świeckiego  województwa,  zaprojektowanym  przez znakomitego niemieckiego  architekta Karla F. Schinkla,  był niezapomnianym przeżyciem.

Krajna została częściowo  odkryta!

DSC08586 DSC08600 DSC08616 DSC08618


powrót do poprzedniej strony