Wycieczka do Poznania
W deszczowy poranek 22 października bieżącego roku klasa III A wraz z wychowawcą panią Danutą Bielińską oraz panią wicedyrektor Aleksandrą Mendyk wyruszyła na zwiedzanie Poznania. Wycieczka ta nie miała jednak charakteru turystycznego, a raczej naukowy – mieliśmy odwiedzić dwa laboratoria oraz Poznańską Palmiarnię.
Po niemal trzygodzinnej podróży dotarliśmy do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jest to laboratorium akredytowane zajmujące się zafałszowaniami produktów rolno-spożywczych. W sali konferencyjnej przyjęła nas pani kierownik Magdalena Świderska, która przedstawiła zakres specjalizacji laboratorium. Centralne laboratorium w Poznaniu zajmuje się badaniem m.in. soków i nektarów, koncentratów spożywczych, produktów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych pod kątem właściwości organoleptycznych, fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Po wstępnej prezentacji podzieliliśmy się na dwie grupy, by bliżej poznać specyfikę pracy laboratorium. Pomiędzy informacjami na temat oznaczeń, osoby oprowadzające starały się uczulić grupę na czytanie etykiet produktów wybieranych podczas zakupów. Jak się okazało, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co producenci pod daną nazwą chcą sprzedać na rynku. Zwrócono nam także uwagę na ogólnodostępne produkty typu light. Większość z nich ma na opakowaniach informację o małej zawartości cukru, która tak naprawdę zastąpiona jest sztucznymi słodzikami.
Mieliśmy także okazję zobaczyć nowoczesną aparaturę wykorzystywaną w metodach instrumentalnych przystosowaną do badania żywności. Największą uwagę skupił na sobie chromatograf ASA oraz „samonapełniająca się” biureta. Było nam też dane poczuć i zobaczyć, jak dokonuje się badań szyszek chmielu.
Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wzbudził w nas pozytywne emocje i dostarczył wielu nieoczekiwanych wrażeń. W wielu z nas po tej wizycie obudziła się chęć odbycia praktyk zawodowych w poznańskim laboratorium.
Kolejnym celem podróży było poznańskie Laboratorium Radiowęglowe. Mieliśmy niepowtarzalną okazję odwiedzić pierwszą tego typu jednostkę, jaka powstała w Europie Środkowowschodniej oraz zobaczyć jedyny w Polsce spektrometr AMS, dzięki któremu można wyznaczyć względne koncentracje izotopów w danej substancji.
Po zakładzie oprowadził nas pan Tomasz Goslar i opowiedział o zakresie jego działalności. Laboratorium zajmuje się datowaniem węgla 14C-najnowocześniejszą obecnie techniką akceleratorową. Jest ona standardową metodą oznaczania wieku zabytków archeologicznych i utworów geologicznych nie starszych niż ok. 50 tys. lat. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda datowanie radiowęgla począwszy od przygotowania próbki do badań do otrzymania informacji o roku, z którego pochodzi. Najbardziej zaintrygowała nas wielkość spektrometru AMS oraz długość procesu przygotowania próbki.
Ostatnim etapem naszej wyprawy była Poznańska Palmiarnia, w której zobaczyliśmy bogactwo roślinne różnych stref klimatycznych. Spacerując pomiędzy pomieszczeniami mogliśmy poznać wiele ciekawych gatunków drzew, kwiatów oraz krzewów rosnących najczęściej tylko w danej strefie. Poczuliśmy, jak zmienia się klimat w zależności od strefy oraz zobaczyliśmy wybrane gatunki zwierząt tam żyjących. Na końcu, przy herbatce spędziliśmy miłe chwile w kawiarni, żegnając się tym samym z Poznaniem.
Jagoda Misztal
Klaudia Szymańska
Malwina Walkowska
powrót do poprzedniej strony