Ile aspiryny jest w aspirynie.

Ile aspiryny jest w aspirynie.

17.11.2014Mateusz Dembek

Czy wiecie, co łączy aspirynę – popularny lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i  przeciwzapalny, z wierzbą, czy rodzynkami?

Podobno już Hipokrates (V/IV w. p.n.e.) nazywany ojcem medycyny, zaobserwował przeciwbólowe działanie soku pochodzącego z wierzby (Salix), a Dioskorides (czasy Nerona) w swoim nauczaniu o lekach zalecał korę wierzby jako środek przeciwko zmianom zapalnym stawów.  Przez wiele wieków stosowano wywar kory wierzby do uśmierzania bólu. W XIX wieku zaczęto wyodrębniać zawarty w soku wierzby kwas salicylowy, który posiadał cenne właściwości farmakologiczne, miał jednak okropny smak i silnie drażnił żołądek.

Kwas salicylowy występuje w wielu naturalnych artykułach spożywczych, takich jak grzyby, pomidory, rzodkiewka, morele, jagody, migdały, musztarda, kminek, czy też curry. Kwas salicylowy może niestety powodować wiele skutków ubocznych, m.in. alergie skórne.

W 1897 r. niemiecki chemik dr Feliks Hoffman opracował metodę otrzymywania kwasu acetylosalicylowego z kwasu salicylowego. Od tego momentu zaczął się tryumfalny pochód nowego leku. Okazało się, że kwas acetylosalicylowy jest pomocny w leczeniu wielu różnych schorzeń. Początkowo kwas acetylosalicylowy pod nazwą aspiryna sprzedawany był jako proszek. Jednak na przełomie XIX i XX w. zaczęto mieszać go ze skrobią i wytłaczać tabletki, co bniżyło koszty produkcji, a pacjent miał gwarancję właściwej dawki leku.

Warto dodać, że ujawnienie działań niepożądanych związanych ze stosowaniem syntetycznego kwasu acetylosalicylowego (np. podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego) stało się współcześnie początkiem przywracania preparatom przygotowywanym z kory wierzby należnego im miejsca w fitoterapii

Na zajęciach laboratoryjnych z „Podstawowych badań toksykologicznych” uczniowie klasy IVa badali zawartość kwasu acetylosalicylowego w tabletkach aspiryny i polopiryny S. Procedura badania nie jest skomplikowana: najpierw pobranie reprezentatywnej próbki leku, potem przygotowanie próbki do badań: rozdrabnianie tabletek i zasadowa hydroliza kwasu salicylowego do salicylanu sodu. Później przygotowanie wzorców kwasu salicylowego i sporządzenie krzywej wzorcowej przy użyciu spektrofotometru, pomiar absorbancji badanej próbki leku, wykres, obliczenia…i gotowe. Dla chemika to żaden problem. Dobra informacja dla pacjentów: zawartość badanej substancji w badanych tabletkach była zgodna z informacją zawartą na opakowaniu i ulotce leku…OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA


powrót do poprzedniej strony