„Retorta” realizuje Grant PGNiG pod hasłem „Chemia wczoraj i dziś”.

„Retorta” realizuje Grant PGNiG pod hasłem „Chemia wczoraj i dziś”.

25.03.2014Mateusz Dembek

W ramach realizacji projektu edukacyjnego w obszarze współpracy Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy z Polskim Górnictwem Naftowym  i Gazownictwem w Krakowie, w II semestrze roku szkolnego 2013/14  organizowane są dodatkowe zajęcia dla młodzieży. 

W obszarze projektu „Chemia wczoraj i dziś” kontynuowanego przez Szkolne Koła Laboratoryjne „Retorta”, zorganizowana została tematyczna wycieczka do Krakowa i Wieliczki w dniach 16 – 19 marca 2014 r.

a

 

W panelu noszącym nazwę „Słona strona życia…” zaplanowany był pobyt w Wieliczce, podczas którego zwiedziliśmy: 

  • trasę turystyczną – wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby; przebyliśmy blisko 3 kilometry krętych korytarzy, pokonując 800 schodów zeszliśmy na głębokość 135 metrów pod ziemię. 
  • trasę górniczą –  uczestnicy (w specjalnych górniczych strojach, wyposażeni wg BHP w pochłaniacze, kaski) badali w korytarzach górniczych parametry fizykochemiczne np. zawartość metanu, kubaturę pomieszczeń oraz pozyskiwali sól z wyrobiska – wszystko pod okiem specjalistów.

W panelu zatytułowanym „Śladami Łukasiewicza”… po Krakowie:

  • uczestniczyliśmy w pokazie archiwalnym zorganizowanym w Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie zajęć edukacyjnych uzyskaliśmy wiele informacji na temat sławnych absolwentów UJ  – m. in. Ignacego Łukasiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Wojtyły, Stanisława Lema, Haliny Poświatowskiej
  • zwiedziliśmy Collegium Maius –   wystawę stałą oraz wystawę interaktywną wraz z lekcją muzealną „Tropem nauki” 
  • odwiedziliśmy Muzeum Farmacji – gdzie znajduje się pokój poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi – farmaceucie, pionierowi w zakresie destylacji ropy naftowej i wynalazcy lampy naftowej. W pokoju tym, prócz prototypu pierwszej lampy naftowej, znajdują się m.in. domowa apteczka Łukasiewicza, z własnoręcznie przezeń wypisanymi szyldzikami, sekretarzyk, rękopiśmienny manuał apteczny i inwentarz apteki w Brzostku wykonany osobiście przez Łukasiewicza.
  • zwiedzaliśmy zabytki Krakowa –  Stare Miasto, Wawel, Sukiennice.

Do Bydgoszczy wróciliśmy z bagażem miłych wspomnień i zdjęciami, które będą przypominały solną przygodę w Wieliczce i edukacyjne zmagania na Uniwersytecie Jagiellońskim.


powrót do poprzedniej strony