„Chemik”… reprezentowany na Bydgoskiej Konferencji „Quo vadis Homo?”

„Chemik”… reprezentowany na Bydgoskiej Konferencji „Quo vadis Homo?”

25.03.2014Mateusz Dembek

Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy organizuje cyklicznie swoistą platformę w ramach, której młodzież bydgoskich szkół może wyrażać własne zdania w kwestii pytań dotyczących zagadnień egzystencjalnych i etycznych na bazie fundamentów nauki, literatury, historii oraz teologii.

Organizatorzy III Interdyscyplinarnej Konferencji Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Być człowiekiem dzisiaj – „Quo vadis Homo?”zaprosili przedstawiciela uczniów Zespołu Szkół Chemicznych do wygłoszenia prelekcji na temat „Jeszcze samoleczenie, czy już lekomania? O nadużywaniu leków bez recepty”.  

Uczennicą reprezentującą społeczność ZSCH na wspomnianej Konferencji była Patrycja Łopatka z klasy 4A Technikum Chemicznego. Podczas swojego wystąpienia uwypukliła trzy zasadnicze elementy tematyki konferencji: Człowiek – Medycyna – Prawo.

a1

 

CZŁOWIEK, jako pacjent we współczesnym świecie…

Rynek farmaceutyczny w Polsce jest jednym z największych w Europie.  Eksperci szacują dalszy 6–7 % wzrost sprzedaży leków OTC. Środki lecznicze stosowane przez ludzi z własnej inicjatywy stanowią 50% leków przyjmowanych doraźnie i 10% używanych przewlekle. To niepokojące zjawisko potęgują wszechobecne reklamy artykułów farmaceutycznych i leków bez recepty, którymi zewsząd bombardowany jest współczesny pacjent… także ten najmłodszy.

 

MEDYCYNA a bezpieczeństwo farmakoterapii…

Domeną medycyny jest leczenie i ochrona pacjenta. Domeną chemii – m. in. tłumaczenie zjawisk i reakcji zachodzących w organizmie po zażyciu środków farmakologicznych. Wiedza na temat mechanizmów działania poszczególnych składników leków i ich wzajemnych interakcji, pozwala na efektywniejszą kontrolę dawkowania leków, co może skuteczniej chronić pacjentów przed lekozależnością.

 

PRAWO do samoleczenia kontra uzależnienie…

Zasady reklamowania produktów leczniczych oraz sprzedaży leków wydawanych na podstawie recepty lub bez tej recepty regulują w Polsce przepisy Prawa farmaceutycznego, które są spójne z dyrektywą Europejskiej Agencji ds. Leków. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do ochrony zdrowia, a warunki i zakres korzystania z opieki zdrowotnej określają stosowne Ustawy – zgodnie z nimi powstają i funkcjonują placówki, w których pomoc może otrzymać osoba dotknięta lekomanią, czy też toksykomanią…

a2

 

Wśród Gości III Interdyscyplinarnej Konferencji Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Być człowiekiem dzisiaj – „Quo vadis Homo?”  była p. Dyrektor L. Brodziak i grupa młodzieży z naszej Szkoły.

a3 a4


powrót do poprzedniej strony